Brojač posjeta  

16109877
Danas
Juče
Ove sedmice
Prošle sedmice
Ovaj mjesec
Prošli mjesec
Ukupno
922
6201
44854
15818928
131654
108254
16109877
Vaš ip 3.235.172.213
Tačno vrijeme: 2020-05-31 04:05:48

Dobro došli, gost
Username: Password: Zapamti me

TEMA: Windows 8 vs Windows 7

Windows 8 vs Windows 7 7 godina 3 meseci ago #328

• informatika
  • informatika's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Poruka: 10
  • Thank you received: 2
Zapoćeču ovu temu, sa željom da napišete svoja iskustva (naravno ako ste ih imali) sa novim operativnim sistemom Windows 8 i da li mislite da je bolji od Windows-a 7. Ja sam imao priliku prije mjesec dana da se uvjerim u neke osnovne funkcije koje nudi novi operativni sistem od firme Microsoft. Naravno moje testiranje ovog operativnog sistema, nije zvanično svačije mišljenje, već moje individualno.

Kao prvo ću da spomenem konfiguraciju koju biste trebali imati da bi se ovaj operativni sitem uopšte pokrenuo na Vašem računaru. Kao prvo firma Microsoft daje slijedeću hardversku deklaraciju: x64 Procesor dakle neki od firme AMD PHENOM X4 ili Intel Core i3, 4GB sistemske memorije, grafičku karticu koja najmanje podržava DirectX 10 ( neka od ATI-ja HD modeli ili Nvidia Cuda gafičke kartice), diskovni prostor od 16GB za 32 bitnu i 20GB za 64bitnu verziju.

Sve je to dobro navedeno ali u praksi stvari drugačije stoje. Naime testna konfiguracija je bio HP-ov notebook HP ProBook 4740s sa Core i5 2450M procesorom, 8GB DDR3 memorije, i 500GB diskovnog prostora. Sama instalacija traje nekih 39 minuta i ne razlikuje se puno od instalacije windows 7 operativnog sistema. U kratkim koracima predefinirate sve što će instalacija sistema odraditi, a u to spada podešavanje jezika tastature i regije, pa do particioniranja diskova.

Kada ste sve podesili kako treba setup sve nastavlja sam. Prvo podizanje sistema nakon instalacije me razočaralo. Trebalo je debelih 5 minuta dok mi se ukazao Welcome ekran kojeg poznajemo iz Windowsa 7. Nakon nestrpljivog čekanja pojavio mi se Start ekran koji je bio nešto sasvim novo u odnosu na predhodnu verziju Microsoftovog OS-a. Činjenica je da je Microsoft ove Windowse razvio ponajviše radi tablet pc-eva, ali garantuje istu funkcionalnost i na klasičnim računarima. Međutim to nije slučaj, jer sam start meni je toliko zbunjujući za upravljanjem mišem da bi se došlo do desktopa.

Kada sam došao do desktopa onda mi je sve izgledao isto kao u 7-ci ali sa jednom iznimkom: Gdje je alatna traka/taskbar i start meni??? Preko te alatne trake smo navikli da idemo do raznih opcija za podešavanje windows-a kao npr. Control Panel itd. Sada kada pritisnete Windows tipku sitem me vrati na start meni preko cijelog ekrana na kojem se izgubi. Činjenica je da je sve stvar navike, ali mislim da će se i drugi korisnici koji profesionalno rade na računarima ili igrači teško snalaziti na ovom sitemu.

Slijedeća velika mana je tromost Windows-a 8. Pored ove konfiguracije, svako otvaranje prozora je 15% sporije nego u Windows-ima 7. Otvaranje aplikacija npr. Internet Explorer-a isto tako dobro kasni za Windows-ima 7. Gašenje sistema zna trajati i do 10 minuta (ne uzimajući u obzir skidanje zakrpa/update-a). Dakle dobili smo opet jedan Windows Vista koji je proždrljiv za hardverskim resursima računara. Sjetimo se onog servisa PERFETCH kojeg smo morali ručno gasiti da bi ubrzali rad sistema, jer je navodno keširao svu radnu memoriju radi bržeg otvaranja programa. Jedina pozitivna strana ovih Windows-a je da su drajveri kompaktibilni sa drajverima za Windows 7, te stoga ne morate skidati nove drajvere.

Na kraju ostaje samo da vidimo hoće li Microsoft sa izdanjem Service Pack-a poboljšati rad ovih Windowsa ili dodatno usporiti kompletan rad. Mislim da će ova verzija Windows-a biti osuđena na propast, isto kao što je to bilo sa Windows Vista OS-om. Sve karte ostaju naravno još otvorene i slobodno pišite Vaša iskustva sa ovim Operativnim sistemom. Ja i dalje ostajem vjeran Windows 7-ci jer je on usavršen nasljednik popularnih Windows-a XP koji i dan danas rade na većini računara.

Saša
Prilozi:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Windows 8 vs Windows 7 7 godina 3 meseci ago #331

• masterfromf
  • masterfromf's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Poruka: 63
  • Thank you received: 3
U svakom slučaju ni meni se ne sviđa taj novi raspored u windows 8, bez start menija, sam njegov izgled je bzv.
Ali nisam primjetio te nedostatke kao Saša (nisam mnogo ni obraćao pažnju)po pitanju brzine otvaranja prozora.
Jedino sam primjetio da se brže instalira sistem i da ga podiže dosta brže nego sedmica. (možda imam neku krajcovanu verziju) :).
Mislim da je windows 8 samo malo modifikovana windows sedmice na kojoj Majkrosoft želi da zaradi.
Ko je imao licencu za windows 7 mogao je da kupi windows 8 za 30$... pomalo jeftino zar ne???
Zahvalnici: informatika

Odg: Windows 8 vs Windows 7 7 godina 3 meseci ago #332

• informatika
  • informatika's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Poruka: 10
  • Thank you received: 2
Da naravno, davali su jednu vrstu upgrade sa windows 7 na windows 8 po malo cijeni. Primjetio sam da čak i većina proizvođača hardvera sada sve drajvere pravi za windows 8, međutim sve je to opet sa naglaskom 7-ce. Ja cu nadam se uskoro imati priliku da instaliram na testnu PC konfiguraciju Windows 8 kako bi mogao testirati rad profesionalnih aplikacija poput AutoCad-a, Photoshopa i nekih igrica pa da vidim kako to sveukupno radi.
Time to create page: 0.223 seconds
U pogonu je Kunena

© Masterfromf

Uloguj se - Registruj se

Ako niste registrovani izaberite opciju napravi nalog.